Bckgmmn Lig Bilgileri 10.10.2019 13:58

GBN (Global Backgammon Network) Lig

Lig maçları iki aylık dönemler halinde oynanacaktır. Her dönem düşme, çıkmalar ve yeni katılımlar sonrası kura ile gruplar belirlenecektir.
Bir oyuncu ilk 5 hafta içinde %50 maçını oynamak zorundadır (geçerli mazeret dikkate alınır), maçların son oynanma günü başlamadan önce bir oyuncu maçlarının %75'ini tamamlaması gereklidir.
%50 kuralına giren oyuncu oynadığı veya henüz oynamadığı kalan maçlarının tümünü hükmen olarak rakiplerine verir. %75 kuralına giren oyuncu ise sadece kalan maçlarını hükmen mağlup olarak rakiplerine verir. Son gün davetine gelmeyen oyuncular hükmen yenik sayılırlar.Oynanmayan maçlarda her iki taraf da "0" puan alır. Hükmen galibiyet sonuçlarına ödül puan verilmez.
Lig maçları puan esasına dayalı olarak oynanacaktır. Grubunda her oyuncu, diğer oyuncularla "11" sayı üzerinden maç yapacaktır. Galibiyet "3", mağlubiyet "1", hükmen galibiyet "2" ve hükmen mağlubiyet "0" puan olarak değerlendirilecektir.

Avaraj sayısal olarak değerlendirilecektir. Puan eşitliği halinde aşağıdaki sıralamaya göre değerlendirme yapılacaktır.

1.Oyuncular arasındaki kazanılan sayı farkı (sayısal avarajı iyi olan).
2.Sayı farkı eşit olması halinde, diğerine göre fazla sayısı olan oyuncu diğerini geçer.
3.Eğer alınan sayılarda eşit ise iki oyuncu arasında oynanmış oyunu kazanan diğerini geçer.

  • Her dönem 1. Lig 18 kişi olarak başlayacak ve sonraki dönemlerde aynı oyuncu sayısı korunarak devam edecektir.
  • Her dönem 1. Ligden, puan tablosunda son 6 oyuncu küme düşecek, 2. Ligden de 6 oyuncu 1. Lige yükselecektir.
  • 2. lig 2 grup olduğunda ilk 3 sırayı alanlar,veya 4 grup olduğunda ilk sırayı alan 4 oyuncu, ikinci sırayı alan 4 kişiden play off sonucu 2 oyuncu, toplam 6 oyuncu 1.Lige yükselecekler.
  • 2. Ligde grup birincileri grup şampiyonluğu, grup ikincileri ise grup üçüncülüğü için dereceleme maçları oynayacaktır. Dereceleme maçları "15" sayı üzerinden tek maç olarak oynanacaktır. 4'lü gruptaki play off maçları "11" sayı ve tek maç üzerinden oynanacaktır.Dönem sonlarında aşağıda belirtilen final maçları internetten canli yayınlanacaktır.
  • Karma turnuva final maçı (İlk maç 11 sayı, ikinc maç 15 sayı)
  • 1. ve 2. lig dereceleme maçları. (15 sayı)
  • Dönem kupası finali (1.Lig şampiyonu ve karma turnuva şampiyonu karşılaşması)(17 sayı)

Karma Turnuva

Eleme esasına dayanan bu oyunda bütün oyuncular ilk etapta galipler gurubunda başlarlar ve oyun sayısı 11 dir. Galip olan oyuncu aynı grupta devam eder, mağlup olan oyuncu yenilgi aldığı için bir alt grup olan mağluplar grubuna iner. Bu grupta oyun sayısı 9 dur.Mağluplar grubunda ikinci yenilgisini alan oyuncu turnuvadan elenir. Mağluplar grubunda finali kazanan oyuncu ,galipler grubunun birincisi ile şampiyonluk için tekrar oynama hakkı kazanır. Galipler gurubundaki oyuncunun mağlubiyeti olmadığı için, mağluplar gurubundan gelen oyuncu 11 sayılık ilk oyunu yenilgi durumunu eşitlemek için kazandığında, son final maçı 15 sayı üzerinden oynanır. Kazanan taraf şampiyon olur.Karma turnuvada "bye" olayını azaltmak ve ödülü cazip kılmak için bir oyuncunun çift katılım ödeyerek iki hakla katılması mümkündür. Bu oyuncular kura aşamasında ilk turlarda kendileri ile eşleşmeyecek şekilde kuraya tabi olurlar.

GBN Yıl sonu kupası maçları (GBN Büyük Final):

2020 yılında oynanacak dönem (6 dönem) maçlarında belli kiriterleri (aşağıda belirtilen) sağlayan oyuncular ,yıl sonunda son dönem bitiminde çekilecek kura sonrası eleme maçları oynayarak GBN Antalya Modern Tavla Şampiyonu belirlenecektir. Bu aktivite her yıl tekrarlanacaktır. Şampiyon olan oyuncu çok değerli bir kupa ile ödüllendirilmesi yanı sıra, şampiyon ve finalist (*) takriben " 500 " puan tutarında ödül kazanacaklardır.

Katılım kriterleri :

1. Lig de her dönem ilk üç sırayı alanlar
    - 1. olanlar 5 hakla    - 2. olanlar 4 hakla     - 3. olanlar 3 hakla

2. Lig de her dönem ilk iki sırayı alanlar
    - 1. olanlar 3 hakla     - 2. olanlar 2 hakla

Karma turnuvada ilk iki sırayı alanlar
    - 1. olanlar 4 hakla    - 2. olanlar 3 hakla

Final maçlarını elemeli oynayacaklar.

GBN Büyük Final

Maçlar eleme usulü olup, kazanılan hakkını yitiren oyuncu bir sonraki tura katılamayacak ve ilk iki oyuncu belirlenecek ödüle sahip olacaktır. GBN yıl sonu karşılaşma tablosu kura çekimi sonrası lig ve karma turnuva katılımcılarına duyurulacaktır.(*) Ödül tutarı 6 dönem boyunca takriben 330 oyuncu katılımına ve "1,5 puan" kesintiye göre planlanmıştır. Kesinti fazlası ödüle yansıtılacaktır.

Genelde 12 - 15 tur süren bu turnuvada ilk 2 turdan sonra, her tur bitiminde yeni kura çekilmesi esasına göre oynanır. Turlarda katılım hakkını kaybeden oyuncu bir sonraki tur kurasına katılamaz. İlk 2 tur elenme söz konusu olmadığı için ilk kura 2 tur için çekilir, çekilen bu kurada hiçbir oyuncu aynı kişi ile eşleşmez. Ancak sonraki kuralarda oyuncular daha önce oynadığı kişilerle eşleşebilirler. 3. turdan itibaren çekilen kuralarda özel bir durum aranma. Bütün oyunlar 9 sayı üzerinden oynanır. Olası averaj durumunda, aynı turda elenen kişiler aralarında 9 sayılık maç yaparak dereceyi belirlerler. Genelde üç dereceye ödül puan verilmesi söz konusudur. Derece ödülleri kura sonrası katılımcılara duyurulur.

Danışman Çiftler Ligi

Toplantı günlerinde oynanmak üzere ve tavla oyunumuzu geliştirmek amacı ile özel danışman çiftler ligi tertiplenmektedir. Oyuncular iki kişilik takım oluşturarak, gruplarındaki bütün ekiplerle karşılaşma yaparlar. Oyunlar lig usulü olduğu için, averaj sistemi lig ile aynıdır. Oyunlar 9 sayı üzerinden oynanır.Bilindiği üzere lig oyunlarında herkes tek oynamakta ve dışardan müdahale söz konusu olmamaktadır.Danışman çiftler oyunu bütün yurtdışı ve yurtiçi turnuvalarda tertiplenen ve ana aktiviteden sonra en çok talep gören aktivite türüdür. İki kişilik takımda, oyun esnasında pozisyon münazarası, küp aksiyonları takım arkadaşı ile anlık tartışarak karar verilen bir oyun tarzı ve oyun aralarında ortakların yer değiştirerek oynayabildikleri bir aktivetedir.Karşılıklı görüş alışverişlerin ve hatta rakiplerinin karar ve mütalaalarına şahit olunan, tavla oyununuzu geliştirmeye müsait en güzel uygulamadır. Diğer detaylar turnuva kayıt aşamasında belirtilmektedir.

Tek ve İki Ayaklı Jackpot Turnuvaları

Bu turnuvalar, tek ayaklı ve iki ayaklı olarak tertiplenen turnuvalar olup, eleme yöntemi ile oynanan turnuvalardır. Bitiş sayıları turnuva tertiplendiğinde belirtilir, ödül sadece 1. olana verilir.8 kişilik turnuvalardır.

Tek ayaklı turnuvada bir oyuncu ikinci kez yazılamaz. İki ayaklı turnuvalarda 8 kişilik 2 ayrı grup söz konusu olup, katılımcılar isterlerse, tespit edilen katılım bedelini ödemek şartı ile iki gruba da kayıt olabilirler. Neticede iki grubun birincileri final maçı yaparak ödül sahibi belirlenir.Bu turnuvalarda duruma göre ikincilerde ödül sahibi olabilirler. Bu durum turnuva başlangıcında katılımcılara bildirilir.

Tavlada 3. Gece Maçları (Birlik maçları)

Bu turnuva toplantı günleri dışında oynanacak bir turnuva modelidir. En az 10 kişinin katılımı ile yapılacak turnuva tek tur ve modern tavla kuralları ile oynanacaktır. Katılım bedeli karşılığı her oyuncu 10 puan ile turnuvaya katılır. Gecenin şampiyonu olabilmek için bir oyuncunun bütün puanları toplaması esasına göre oynanır.Oyuncular çekilen kuraya göre eşleşir ve modern tavla kuralları gereği tek maç yaparlar. Kazanan tarafın aldığı sayı kendi hanesine ilave olunur ,kaybeden tarafın hanesinden düşülür.Puanı "0" olan kişi bir sonraki kuraya katılamaz. Kura sonucu kişiler tekrar eşleşebilirler. Bu arada oyunun ilerleyen turlarında kullanılan katsayı değişir. Maç sonucu bu katsayı ile çarpılarak hanelere işlenir.Turlara göre katsayı turnuva başlangıcında katılımcılara duyurulur. Katsayı yükseldiğinde oyuncunun kalan puanı az ise, oynadığı turda rakibine mevcut puanını kaybeder veya puanı kadar kazanır. Örneğin, herhangi bir turda "1" puanı kalan oyuncu için, katsayının önemi olmadığı gibi vidonun ve marsında önemi yoktur.

Antalya Takımlar Ligi

Lig maçları toplantı günleri dışında oynanacak takımlar turnuvası, önceleri ikili grupların karşılaşması şeklinde başlayıp, ilerleyen günlerde takımlar turnuvası şeklini alması planlanmaktadır.GBN grubunda başlatacağımız bu maçlar 4 kişiden oluşan takımlar şeklinde olacaktır.(5.veya 6.kişi yedek oyuncu olarak girebilir)Sonraki hedef ise, diğer şehirlerdeki tavla grupları ile takımlar arası karşılaşmalar yapmak ve hatta ülke genelinde takımlar liginin (son aşama) tesis edilmesidir.4 kişiden oluşan takım maçları ve turnuvalarında uygulama:.

Katılım bedeli takım adına karşılanır. Bu bedel haliyle değişkendir. Turnuva dışı yapılan özel karşılaşmalarda takımlar 4 er maç yapacaklarından ve her oyuncu rakip takımın 4 oyuncusu ile oynayacak olup, takımlar 4 maç sonucunda aldıkları puana göre kazanan takım belli olacaktır.Puan eşitliği, averaj uygulaması ve kazanılan puan tutarları “ Türkiye Deplasmanlı Takımlar Ligi “ anlatımında belirtilmiştir.

Türkiye Deplasmanlı Takımlar Ligi

Türkiye genelinde Modern tavla oyuncularının 4 veya 5 kişilik takımlar oluşturarak aynı futbolda olduğu gibi bir yıl süreli deplasmanlı lig tertiplenmesi, en az yılda iki kez olmak üzere katılan takımların birlikte karar verdikleri mekanlarda tek devreli veya rövanşlı lig usulü birbirleri ile "11" sayı üzerinden maç yapmaları esasına dayanan ve belli bir katılım ile ödül sistemi olan uygulamayı hayata geçirmek.Bu uygulamada bir takımdaki 4 oyuncunun, diğer takımdaki 4 oyuncu ile takım maçı oynamaları esasına dayanmaktadır. Lig şeklinde planlama yapıldığından ,beraberlik söz konusu olacaktır.Galibiyet "2", beraberlik "1" ve mağlubiyet "0" puan olarak değerlenecektir.Puan eşitliğinde ise, oynanan bütün lig maçlarında takım oyuncularının kazandığı oyunların sayısı önemli olacaktır. Eğer bunda da eşitlik söz konusu olursa, maçların tümünde tarafların aldığı, verdiği sayı farkına (sayısal averaja) ve sayısal averaj kurallarının geçerli olduğu durum göz önüne alınacaktır.

GBN Genel Koordinatörlüğü.